قلعه زهرا خانم یکی از بناهای تاریخی منطقه اسلام آباد دشتاب در شهرستان بافت در حال بازسازی و احیا است که این امر با توجه به قرار گرفتن در مسیر گردشگری خبر اقدام بسیار مهمی است.

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

طلوع کرمان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان-علی نجفی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان در بافت  در مورد مرمت آثار تاریخی بافت عنوان کرد: ارزشمندی بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۶ عملیات آوار برداری پی گردی و خواناسازی خطوط معماری، بازسازی دیوار‌ها و ستون‌های فروریخته، اجرای دو مرتبه سقف‌های گنبدی شبستان، احیا و بازسازی رواق‌های مسجد قلعه‌ی تاریخی زهرا خانم روستای اسلام آباد از توابع دهستان دشتاب شهرستان بافت انجام گردید.
وی اضافه کرد: این اثر تاریخی در مجاورت کانون گردشگری خبر به بافت و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری جنوب بافت واقع شده و از بخش‌های متفاوتی دربردارنده قلعه و مقر حکومتی، مسجد، مدرسه، کارگاه رنگرزی، حمام و مدرسه متشکل هست.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی در بافت عنوان کرد:از با اهمیت ترین قسمت‌های قلعه اسلام آباد مجموعه مسجد هست که قدمت آن با توجه به ظواهر و نوع معماری به مرحله صفوی باز می‌گردد وبنای مسجد دربردارنده شبستانی در ضلع غربی و صحنی در ضلع شرقی هست، که صحن این مسجد از طریق رواق‌هایی محصور شده هست.
وی با اشاره به اینکه در ساخت این بنا از مصالحی همچون آجر، خشت خام و ملات گچ، ملات گل و کاهگل استفاده شده هست اهتمام کرد: با توجه به ارزش نوع معماری مسجد ذکر شده، این اداره درصدد مرمت و ساماندهی آن برآمد که بعد از پژوهش ها لطمه شناسی مرمت این مسجد تاریخی اواخر سال جاری انتهاء خواهد یافت.قلعه زهرا خانم دشتاب بافت

 

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.