طلوع کرمان به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، علی بابایی امروز در همایش شهرداران، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش مرکزی شهرستان کرمان با تبریک دهه کرامت اظهار‌داشت: باید از دهیاران و شهرداران که از عوامل اصلی عمران و آبادانی در مناطق مختلف هستند، تشکر کرد.

فرماندار شهرستان کرمان با تبیین مسائل و مشکلات روز استان و کشور گفت: شهرداران، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی باید با شرایط روز کشور آشنایی پیدا کرده و امروز مهمترین مطلب در حوزه کاری آشنایی با مسائل روز است.

وی با اشاره به اینکه دشمن با شایعه پردازی قصد توطئه در جامعه دارد و باید نسبت به این شایعات هوشمندانه عمل کرد افزود: به‌عنوان مثال در ماه‌های گذشته بعضی از کامیون‌داران که مورد سوءاستفاده معاندین به نظام قرار گرفته بودند، علت اصلی تجمع آنها ناآگاهی و کم‌اطلاعی از خدمات نظام بود.

بابایی با بیان اینکه دشمن تمام توان خود را برای ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی گذاشته و وظیفه همه است که با مدیریت خوب خدمات نظام را به مردم معرفی کنیم خاطر‌نشان کرد: با مشکلات پیش رو و اعتراضات مردمی نباید احساساتی برخورد کرد.

وی با اشاره به وضعیت چندین ساله خشکسالی در استان و شهر کرمان گفت: در استان کرمان بارندگی بسیار کاهش پیدا کرده و امسال میزان بارندگی در کرمان نسبت به مدت مشابه سال قبل 73 درصد کاهش پیدا کرده و در این شرایط باید مدیریت مصرف انرژی و صرفه‌جویی کرد.

فرماندار شهرستان کرمان با بیان اینکه مقابله با حاشیه‌نشینی یک موضوع مهم است که باید در دستور کار دهیاران و شهرداری‌ها قرار گیرد افزود: تمام ساخت و سازها باید در محدوده طرح هادی روستاها انجام شود و از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها جلوگیری کنید.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در سال‌های گذشته با تغییر کاربری اراضی کشاورزی، ساخت و سازهایی انجام شده که با عوامل همکاری با مالکان برخورد قانونی می‌شود تصریح کرد: راه‌اندازی میز خدمت در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تایکد ریاست جمهوری است و پاسخ مردم را باید به درستی داد.

بابایی با بیان اینکه ارسال ثبت وقایع حیاتی در اسرع وقت الزامی است و باید جدی گرفته شود گفت: متاسفانه با وجود خشکسالی در استان بهره‌وری در کشاورزی پایین است و باید با استفاده از آبیاری به روش‌های نوین میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی را کاهش داده و از آبیاری فضای سبز با آب آشامیدنی خودداری کرد.

وی با اشاره به اینکه توجه به محیط زیست الزامی است و از ریختن خاک و نخاله ساختمانی در محدوده و ورودی و خروجی شهرها و روستاها جلوگیری شود افزود: افزایش مشارکت مردم در توسعه هر منطقه ضروری است و اگر مردم نخواهند، هیچ آبادانی انجام نمی‌شود.

باران


طلوع کرمان به نقل از خبرگزاری فارس؛ طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه با تشدید گرمای هوا مصرف آب در استان هم افزایش یافته است، اظهار داشت: در استان کرمان 2 میلیون و 300 هزار نفر در 71 شهر و 147 روستا ساکن هستند که برخی از این روستاهای بزرگ تبدیل به شهر شده است با این وجود این مناطق توسط شرکت‌های آب و فاضلاب استان آبرسانی می‌شوند.

وی افزود: با نهایت تاسف باید اعلام کنم قنوات اطراف شهر کرمان یا خشک شده و یا سطح آب آنها تا حدود زیادی کاهش یافته و در حال حاضر فقط دو نقطه در استان شامل سد تنگوئیه سیرجان و شهر بافت در تامین آب مشکل ندارند.

طاهری تصریح کرد: در حال حاضر در قسمت شمال استان کرمان تا غرب هیچ منبع آبی وجود ندارد و تنها در منطقه جلال‌آباد با تلاش‌های فراوان یک حلقه چاه با حفر شده است که امیدواریم بتوانیم از آن بهره لازم را ببریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ابراز داشت: در منطقه شرق استان کویر شهداد قرار دارد و عملا هیچ آبی وجود ندارد، در منطقه جنوب هم تنها در محدوده فاصله ماهان تا کرمان آب وجود دارد و عملاً تا تهرود بم هیچ چاه آبی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه آب شرب شهر کرمان در حال حاضر از منطقه بهرامجرد و بردسیر تامین می‌شود، افزود: در منطقه سرآسیاب هفت پارچه قنات وجود دارد که از حدود سه سال پیش مذاکراتی با مالکان انجام و قراردادها بسته شد اما با وجود خریداری تجهیزات و تخصیص بودجه به علت نارضایتی برخی مالکان تاکنون موفق به استفاده از آب این قنوات نشدیم.

طاهری یادآور شد: تنها چیزی که می‌تواند در این شرایط کم‌آبی و خشکسالی به استان کمک کند همیاری شهروندان و سازگاری با کم‌آبی است و اگر هم استانی‌ها در مواردی صرفه‌جویی کنند، می‌توانیم تابستان را بدون مشکل سپری کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر وضعیت افت فشار آب و جیره‌بندی آن عنوان کرد: در حال حاضر 108 حلقه چاه آب شهر کرمان را تامین می کند که کوچک‌ترین اختلال در هر کدام از این چاه ها سبب افت فشار می‌شود.

طاهری ابراز داشت: به عنوان مثال در هر ثانیه یک‌هزار و 950 لیتر آب از چاه‌ها برداشت می‌شود حال اگر 10 دقیقه برق قطع شود به میزان زیادی آب از دسترس خارج شده و به دنبال آن فشار آب هم کم می‌شود.

وی تاکید کرد: کاهش فشار آب یک راه برای صرفه‌جویی در مصرف آب است و باید آمادگی لازم را داشته باشیم چرا که به احتمال زیاد تا پایان تابستان نه‌تنها وضعیت فشار آب بدتر می‌شود بلکه امکان جیره‌بندی آب در شهر کرمان بسیار زیاد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان یادآور شد: همه ما باید دست به دست یکدیگر دهیم و با فرهنگ‌سازی مناسب و صرفه‌جویی در مصرف آب، تابستان 97 را با کمترین مشکلات سپری و از مصارف بی‌رویه آب جلوگیری کنیم.

آب

طلوع کرمان به نقل از خبرگزاری فارس از بم، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه صبح امروز در حاشیه آیین کلنگ‌زنی پروژه باند دوم محور دارزین – دهبکری با بیان اینکه جاده‌های شرق کرمان توسعه نیافته‌ترین راه‌های استان هستند و جاده پرخطر و پرترافیک نرماشیر - ریگان هر روز حادثه می‌آفریند، اظهار داشت: امیدواریم شاهد احداث باند دوم این جاده باشیم.

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با پیگیری‌هایی که داشتیم 16 میلیارد تومان برای احداث راه‌های روستایی شرق استان مصوب شده که 70 درصد آن تخصیص یافته و احداث باند دوم دارزین - دهبکری از این طریق انجام می‌شود.

نیکزادی‌پناه عنوان کرد: همچنین اتصال جاده جاسک – ریگان به جاده فهرج – زاهدان در راستای دسترسی آسان مردم و تامین امنیت بیشتر منطقه انجام خواهد شد.

فرماندار بم نیز با قدردانی از خدمات انجام شده و نگاه ویژه به شهرستان بم و جاده‌ها اظهار داشت: در زمینه تقاطع غیرهمسطح ولایت جلساتی در استان داشتیم و قرار شد، شهرداری پیگیری و پیمانکار کار خود را مجدد آغاز کند.

هادی شهسوارپور با بیان اینکه تا خرداد ماه کلنگ پروژه تقاطع غیر همسطح ولایت بم زده شود، افزود: ورودی خواجه‌عسکر بم نیازمند تقاطع است که باید در این زمینه اقدام شود.

حبیب الله نیکزادی

 

 

-

طلوع کرمان به نقل از تسنیم شاخص آلودگی هوا بر اثر ریزگردها در ساعت 11 صبح سیزدهم خردادماه به 297 رسیده بود که به‌همین دلیل ادارات استان دو ساعت زودتر تعطیل شد اما در ساعت 13:30 به 197 رسید که باز هم در وضعیت قرمز و خطرناک برای افراد ناسالم قرار دارد.

 

 

شهردارکرمان گفت که ساخت اِلِمان میدان آزادی در کارگروه مشورتی معماری و شهرسازی به جمع بندی خواهد رسید واین کارگروه از افراد کارشناس  و متخصص در حوزه معماری، شهرسازی و جامعه شناسی است. به احتمال زیاد اِلِمانی در میدان آزادی نصب نخواهد شد اما به حال خود رها نشده و جای آن خالی نخواهد ماند.

لازم به ذکر است که میدان آزادی کرمان یکی از میدان های مهم کلانشهرکرمان است اما متأسفانه مدیران شهری از جمله شهرداری کرمان عزمی برای ایجاد یک نماد باشکوه برای این میدان ندارند! وجود نماد برای میدان آزادی که حالا به یک زیرگذر بزرگ تبدیل شده است، بسیار ضروری است و جای خالی آن برای زیبایی شهر یک خلاء محصوب می شود موضوعی که ظاهراً به آن توجه نشده وطبق مضمون گفته شهردار کرمان"جای خالی میدان آزادی پر می شود" قرار است با این موضوع روبرو شوند!

عالم زاده