Search - JComments
جستجو در مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو در مطلب
جستجو در خبر خوان
جستجو - برچسب ها

احد ترکستانی دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک به همراه ایمان فلاحت‌نژاد دو جوان نخبه کرمانی هستند که توانسته‌اند دستگاه تب‌سنج با قابلیت نصب در گیت‌ها، ورودی کارخانجات و … را تولید کنند که با قرار گرفتن فرد در ۶۰ سانتی‌متری دستگاه به صورت خودکار توانایی تشخیص تب بالا را دارد.

احد ترکستانی سازنده دستگاه تب‌سنج هوشمند اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحمیل هزینه بر کشور هم در جهت تامین مواد ضد عفونی کننده و هم خطر ابتلای شخص تست گیرنده به بیماری، بر آن شدیم تا با بهره‌گیری از علم رباتیک استفاده از نیروی انسانی را به حداقل برسانیم و هم به صورت هوشمند قابلیت تشخیص بیماری را داشته باشیم که به صورت ارسال خودکار اطلاعات به اپراتورهای دستگاه از راه دور، از ورود اشخاص مبتلا به اجتماعات خوداری می شود.

سازنده تب‌سنج هوشمند ادامه داد: تا کنون دستگاهی با قابلیت و دقت مشابه وارد ایران نشده و دستگاه‌های موجود نیز به صورت پرتابل هستند که نیاز به حضور اپراتورمستقیم دارند و همچنین تعدادی گیت‌های ضد عفونی کننده تولید شده‌اند که بسیار هزینه بر هستند.

وی تصریح کرد: دستگاه تب‌سنج به سنسورهای تشخیص دما و فاصله‌سنج متصل است که در این شرایط تحریم و مشکلات ارزی علاوه بر کمیاب شدن سنسورها، به شدت افزایش قیمت نیز داشته‌اند اما اگر حمایت شویم، می‌توان به صورت ارزان‌تر از گیت‌های ضد عفونی در اختیار ادارات دولتی، بانک‌ها، رستوران‌ها و حتی مدارس قرار گیرد و این دستگاه در مکان‌های دیگری همچون معادن و کارخانجات بزرگ تولیدی نیز بسیار قابل استفاده و ضروری است.

ترکستانی افزود: توجه به موضوع مهم شیوع ویروس کرونا و اینکه یکی از راه‌های تشخیص افراد مبتلا، کنترل دمای بدن آنهاست، ایده تب‌سنجی از راه دِرما شکل گرفت، بدین منظور و به دنبال اجرایی کردن این ایده، بعد از تحقیقات و مطالعات بسیاری موفق به تولید یک نمونه اولیه شدیم که توانایی اندازه‌گیری دمای بدن افراد را تا فاصله 60 سانتی‌متری دارا است.

این نخبه کرمانی تاکید کرد: این دستگاه برای نصب بر روی یک سطح طراحی شده بنابراین نیاز به حضور اپراتور را برطرف کرده است، همچنین این دستگاه توانایی کنترل انواع گیت ورودی، خروجی، دوربین‌های عکسبرداری و فیلم‌برداری مدار بسته را دارا است و برای نصب در کنار دستگاه کارت ساعت یا تایمعکس نیز بسیار مناسب است.

ترکستانی ابراز کرد: دستگاه ساخته شده به کمک تکنولوژی مادون قرمز دمای بدن را از راه دور ( تا حداکثر 60 سانتی‌متر) اندازه‌گیری می‌کند، در این دستگاه جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی قابلیت تشخیص فردی پیش‌بینی شده است که در صورت عدم حضور شخص در مقابل آن به حالت خواب موقت می‌رود، در این دستگاه قابلیت اتصال به سایر تجهیزات مانند کنترل کننده‌های ورودی، خروجی و دوربین با انواع پروتکل‌های اتصال تعبیه شده است.

فن‌آور پارک علم و فن‌آوری کرمان گفت: برای معرفی جنبه‌های نوآوری محصول می‌توان به مواردی از جمله قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن تا 60 سانتی‌متر، دارای هشدار صوتی و نوری برای مشخص کردن فرد تب‌دار، قابلیت اتصال به دوربین، انواع گیت‌های ورودی و دستگاه کارت ساعت اشاره کرد.

ترکسانی در پایان خاطر نشان کرد: قیمت هر دستگاه ترمومتر تشخیص کرونا مبلغی حدود 30 میلیون ریال برآورد شده است که در صورت حمایت و تولید انبوه بی‌شک این مبلغ به زیر 30میلیون ریال کاهش خواهد یافت./فارس

 

تب سنج

نوشتن دیدگاه

جدیدترین عناوین

یادداشت

شهر بافت
خرداد 31, 1399
شهرداری بافت پیشرو تر از همیشه

دمیده شدن روح تازه در شهر با اجرای پروژه های موثر توسط شهرداری بافت

شهرداری بافت اقداماتی را طی این دوره انجام داده که در دوره های قبل چه از نظر شکل انجام و چه از نظر حجم سابقه نداشته است
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
یاددداشت سردبیر- شهرداری بافت امسال را هم با پروژه هایی موثر آغاز کرده است. طی سال های گذشته کاستی های زیادی در شهر به چشم می خورده که طی این دو سال با تلاش های دوره جدید شهرداری… ادامه

پیشخوان روزنامه هاخبرهای ویژه

مرداد 09, 1399
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان اعلام کرد

رکورد تلفات استان کرمان در کروناویروس شکسته شد/نهم مردادماه

طی شبانه روز گذشته ۲۱ نفر در استان کرمان بر اثر کروناویروس جان باختند
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
فوت ۲۱ بیمار کرونایی در استان آخرین وضعیت کرونا در استان کرمان بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی کرمان: تعداد موارد جدید بستری: ۸۳ نفر موارد جدید به تفکیک دانشگاه علوم پزشکی: کرمان: ۵۵ جیرفت: ۲۱ سیرجان: ۵ بم: ۱ رفسنجان: ۱ تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا… ادامه خبر