قلعه زهرا خانم یکی از بناهای تاریخی منطقه اسلام آباد دشتاب در شهرستان بافت در حال بازسازی و احیا است که این امر با توجه به قرار گرفتن در مسیر گردشگری خبر اقدام بسیار مهمی است.

طلوع کرمان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان-علی نجفی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان در بافت  در مورد مرمت آثار تاریخی بافت عنوان کرد: ارزشمندی بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۶ عملیات آوار برداری پی گردی و خواناسازی خطوط معماری، بازسازی دیوار‌ها و ستون‌های فروریخته، اجرای دو مرتبه سقف‌های گنبدی شبستان، احیا و بازسازی رواق‌های مسجد قلعه‌ی تاریخی زهرا خانم روستای اسلام آباد از توابع دهستان دشتاب شهرستان بافت انجام گردید.
وی اضافه کرد: این اثر تاریخی در مجاورت کانون گردشگری خبر به بافت و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری جنوب بافت واقع شده و از بخش‌های متفاوتی دربردارنده قلعه و مقر حکومتی، مسجد، مدرسه، کارگاه رنگرزی، حمام و مدرسه متشکل هست.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی در بافت عنوان کرد:از با اهمیت ترین قسمت‌های قلعه اسلام آباد مجموعه مسجد هست که قدمت آن با توجه به ظواهر و نوع معماری به مرحله صفوی باز می‌گردد وبنای مسجد دربردارنده شبستانی در ضلع غربی و صحنی در ضلع شرقی هست، که صحن این مسجد از طریق رواق‌هایی محصور شده هست.
وی با اشاره به اینکه در ساخت این بنا از مصالحی همچون آجر، خشت خام و ملات گچ، ملات گل و کاهگل استفاده شده هست اهتمام کرد: با توجه به ارزش نوع معماری مسجد ذکر شده، این اداره درصدد مرمت و ساماندهی آن برآمد که بعد از پژوهش ها لطمه شناسی مرمت این مسجد تاریخی اواخر سال جاری انتهاء خواهد یافت.قلعه زهرا خانم دشتاب بافت

 

نوشتن دیدگاه