رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
گروه استان‌ها- حرم منور رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) مملو از حضور زائران است و لحظه به لحظه نیز بر تعداد زائران بارگاه منور رضوی افزوده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم گروه استان‌ها، همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به‌سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین‌ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به‌صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به‌شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل‌محمد(ص) به‌حرکت در می‌آورد.

در این میان اما تمامی ارگان‌‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.

زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل‌بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را کنار سایر دلدادگان اهل‌بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.

 در ادامه تازه‌ترین اخبار از این رویداد تاریخی را مشاهده می‌کنید:

 

آمار نهایی و تفکیکی زائران پیاده امام رضا(ع) اعلام شد

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به آمار نهایی و تفکیکی زائران پیاده ورودی به مشهدالرضا(ع) در ایام پایانی ماه صفر اظهار داشت: 435 هزار و  892 زائر پیاده امسال به مشهدمقدس مشرف شدند تا در ایام پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) در مشهد حضور داشته باشند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائر پیاده امام رضا(ع) گفت: 37 درصد تشرف‌یافتگان جزو بانوان و بقیه مرد بودند؛ همچنین امسال این تعداد زائر پیاده در قالب 4890 کاروان به مشهدمقدس مشرف شدند و آمار مجموع زائران پیاده تشرف یافته به مشهد نسبت به سال قبل بیانگر رشدی 8.5درصدی است.

 

زنان نوغان همچنان علمدار عزای معین‌الضعفا(ع)

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، خدمت و عزاداری برای امام رضا(ع) این روزها توسط مجاوران حرم رضوی به خوبی در حال اجرا است و همه به اندازه توان خود به زائرانش خدمت رسانی می‌کنند.

زنان نوغان نیز مطابق یک رسم دیرینه در حال خدمت رسانی هستند و امسال نیز از مدت‌ها قبل تمهیدات و برنامه ریزی خود را برای خدمت به زائران بارگاه منور رضوی آغاز کرده‌اند.

در فیلم زیر شاهد روند این خدمت رسانی از سوی زنان نوغان در سالروز شهادت امام رضا(ع) هستید:

 

 

شوق حضور در بارگاه رضوی سن و سال نمی‌شناسد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، عشق و ارادت به اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) سن و سال نمی‌شناسد و زائران با هر سن و سالی امروز خود را به بارگاه منور رضوی رسانده‌اند.

در فیلم زیر شاهد حضور زائران در بارگاه رضوی هستید که آمده‌اند تا حاجت خود را از حضرت رضا(ع) بگیرند؛ با دلی خسته آمده‌اند تا حاجت روا شوند:

 

 

زائران دل در گرو پنجره فولاد بسته‌اند؛ حرم شمس الشموس مامن دل شکستگان است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، دل شکستگان زیادی امروز دل در گرو پنجره فولاد حرم منور رضوی بسته‌اند و با پای پیاده و یا سواره خود را به حرم رضوی رسانده‌اند.

امروز حرم منور رضوی مملو از زائران است؛ زائران ایرانی و غیرایرانی؛ رمز ورود به بارگاه رضوی نیز فقط و فقط این است که بخواهی و عشق داشته باشی و آداب تشرف را به خوبی رعایت کنی.

امروز از این حرم کسی دست خالی بیرون نمی‌رود و همه حاجت روا می‌شوند زیرا امامشان، امام مهر و عطوفت است:

 

 

اشتیاق مشهدی‌ها برای پذیرایی و اسکان خانگی زائران حریم منور رضوی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مشهدی‌ها همواره برای پذیرایی از زائران دهه آخر صفر آماده بوده‌اند و امسال نیز این سنت را به خوبی به نمایش گذاشتند.

در این میان مشهدی‌های مهمان نواز، با اسکان خانگی و پذیرایی از زائران دهه آخر صفر مشهد تلاش کردند تا تصویری مناسب از مهمان نوازی خود در ذهن مهمانان شمس الشموس رقم بزنند.

در فیلم زیر شاهد اشتیاق مشهدی‌ها برای تحقق این امر هستید:

 

 

تجمع بزرگ هیئت‌های عزاداری در بارگاه منور رضوی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) خیل عظیمی از عزاداران و زائران و مجاوران در بارگاه منور رضوی حضور پیدا کرده‌اند.

همچنین همزمان با ظهر شهادت امام رضا(ع) مراسم نماز ظهر به امامت آیت الله علم الهدی؛ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد برگزار شد.

مدیحه سرایی و مرثیه سرایی توسط مداحان اهل بیت(ع) از جمله میثم مطیعی از دیگر بخش‌های برنامه ظهر امروز همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) در بارگاه رضوی است.

تجمع بزرگ هیئت‌های عزاداری نیز در حرم منور رضوی در حال برگزاری است.

حال و هوای زائران پیاده در سالروز شهادت شمس الشموس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، زائران پیاده این روزها از اقصی نقاط ایران خود را به بارگاه منور رضوی رسانده‌اند تا در سالروز شهادت امام رضا(ع) در حرم منور رضوی حضور داشته باشند.

بخش زیادی از این زائران پیاده اینک در حرم منور رضوی حضور دارند و عده‌ای نیز همچنان در مسیر تشرف به بارگاه منور رضوی هستند.

در فیلم زیر شاهد حال و هوای زائران پیاده‌ای هستید که در حال تشرف به حرم منور رضوی هستند:

 

 

بیش از 3.5 میلیون زائر به مشهدالرضا(ع) مشرف شده‌اند

مهدی فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: تاکنون  3 میلیون و 525 هزار زائر برای حضور در مراسم سالروز شهادت امام رضا(ع) وارد مشهدمقدس شده‌اند.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه این زائران از طرق هوایی، جاده‌ای و شخصی و ریلی و پیاده به بارگاه رضوی مشرف شده‌‌اند افزود: این میزان زائر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیانگر رشدی 13 درصدی است.

«تایم لپس» زیبا ایام عزاداری امام رضا(ع) در مشهدمقدس‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مشهدالرضا(ع) این روزها شاهد حضور زائران متعددی است که برای گرامیداشت ایام پایانی ماه صفر به مشهدالرضا مشرف شده‌اند.

در فیلم زیر شاهد تایم لپسی زیبا از ایام عزاداری امام رضا(ع) با حضور خیل عظیم عزاداران هستید:

 

حال و هوای بارگاه رضوی در روز شهادت امام رضا(ع)‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حرم منور رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) غرق در ماتم و عزاست و دسته‌های متعدد عزاداری در حال سینه زنی و زنجیرزنی در حرم منور امام هشتم هستند.

دسته‌های مختلف عزاداری در حال تشرف به حرم رضوی هستند و جمع کثیری از زائران پیاده نیز خود را به حرم امام رضا(ع) رسانده‌اند. در کلیپ کوتاه زیر گوشه‌ای از حال و هوای موجود در بارگاه منور رضوی در روز شهادت امام رضا(ع) را شاهد هستید:

 

 

اهداء پرچم و شابلون عزاداری به زائران بارگاه منور رضوی‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) مشهدی‌ها در حال خدمت‌رسانی به زائران بارگاه منور رضوی بوده و در این میان از تمامی ظرفیت‌ها در حال بهره‌گیر هستند.

بخشی از شهروندان مشهدی نیز پرچم‌ها و شابلون‌های منقش به "ما همه عزادار هستیم" را در حال توزیع میان زائران هستند که در فیلم زیر شاهد آن هستید:

 

 

امام جمعه مشهدمقدس: مامون درصدد بود شیعه را به یک جریان اساطیری و تاریخی تبدیل کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی صبح امروز در مراسم سخنرانی ویژه برنامه شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی اظهار داشت: اقامه سوگ و عزا ارزشمندترین مراسمی است که برای روز شهادت امام رضا(ع) برپا می‌شود؛ مقام مقدس اهل بیت(ع) برحسب ابلاغ الهی در آیه تطهیر یک مقام پاک و مقدس ذاتی از هر گونه آلودگی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی گفت: فتنه نمی‌تواند مسلط بر امام شود و در واقع امام معصوم سوژه فتنه قرار نمی‌گیرد؛ نه جریان فتنه می‌تواند امام را ابزار و سوژه خود قرار دهد و نه می‌تواند بر امام مسلط شود. فتنه بزرگترین شری است که در پهنه زندگانی اجتماعی و سیاسی امت واقع می‌شود؛ ذات مقدس پروردگار در دو آیه قرآن ماهیت فتنه را تصویر می‌کند که شامل آیه 119 سوره مبارکه بقره است که فتنه را شدیدتر از قتل معرفی می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: در واقع اثر فتنه بر جامعه از آثار قتل نیز می‌تواند بیشتر باشد؛ در جایی دیگر از سوره بقره نیز چنین تعبیری برای فتنه به کار گرفته شده است؛ فتنه ماهیت جامعه را برهم می‌زند؛ آنچه بنی‌عباس و بنی‌امیه را بر سرنوشت جامعه حاکم کرد همه ناشی از فتنه بود که جنایتکاران را بر سرنوشت مسلمانان مسلط کرد.

وی بیان کرد: اگر ائمه معصوم در مقابل فتنه‌ها مصونیت داشتند این مصائبی که بر آن‌ها رفته مصداق و آثار فتنه نبوده است؟ این مظالم تحمیل فتنه نبوده بلکه تقابل فتنه بوده و این شهادت‌ها به دلیل این بوده که فتنه در ائمه اطهار(ع) اثر نکرده است.

امام جمعه مشهدمقدس با اشاره به اینکه این شهادت‌ها عین مقابله با فتنه است، تصریح کرد: مامون در قبال امام رضا(ع) دو فتنه صورت داد که یکی از آنها شامل هضم امامت در خلافت بود که به اسم اعطای حکومت دنبال انجام این مهم بود؛ مامون به دنبال این بود که برای همیشه امامت از میان برود که این فتنه توسط امام رضا(ع) از همان ابتدا خنثی شد.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: فتنه دیگر این بود که مامون درصدد بود شیعه را به یک جریان اساطیری و تاریخی تبدیل کند؛  با تحلیل سیره سیاسی امام رضا(ع) می‌توان شرایط را تحلیل کرد؛ امروز استکبار جهانی از مقابله با ما نومید شده و البته تمام فتنه از بیرون نمی‌آید و از داخل نیز وارد می‌شود. عده‌ای در جامعه می‌خواهند مردم را به یک ولایت اساطیری ارجاع دهند و این همان فتنه مامون است. مامون درصدد انحراف در میان شیعیان بود.

شوق خدمت به زائران امام رضا(ع) تمام شدنی و توصیف شدنی نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با ایام پایانی ماه صفر و حضور پرشور زائران در بارگاه منور رضوی، خدمت رسانی به زائران در روز پایانی این ماه و همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) ادامه دارد.

در این میان مردم نیز با شور و شوق خاصی و با تمام توان همچنان در حال خدمت رسانی هستند و از هیچ امکانی دریغ نمی‌کنند؛ در فیلم زیر شاهد گوشه‌ای از این شور و شوق خدمت رسانی هستید:

 

 

حال و هوای بارگاه رضوی در روز شهادت شمس‌الشموس؛ لحظه به لحظه بر تعداد زائران افزوده می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حرم منور رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) مملو از حضور زائران است و لحظه به لحظه نیز بر تعداد زائران بارگاه منور رضوی افزوده می‌شود. 

در حال حاضر دسته‌های متعدد عزاداری در حرم منور رضوی حضور دارند و در حال عزاداری برای امام رضا(ع) هستند و تعداد زائران نیز غیرقابل شمارش است و جمعیت کثیری از زائران در بارگاه رضوی حضور دارند.

همچنین جمع کثیری از زائران پیاده که طی روزهای اخیر به مشهدمقدس مشرف شده‌اند در حرم منور رضوی اینک حضور دارند و در حال عزاداری برای شمس الشموس هستند.

تعداد زائران پیاده حاضر در مشهدمقدس نیز براساس آمارها از 365 هزار زائر اینک عبور کرده و بخش عمده‌ای از این زائران در حال حاضر در حرم منور رضوی حضور دارند و برخی دیگر نیز تا زمان برگزاری شام غریبان شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی حضور پیدا خواهند کرد.

زائران غیرایرانی متعددی نیز در حال حاضر در بارگاه منور رضوی حضور دارند و براساس آمارها بیش از 10 هزار زائر پیاده غیرایرانی نیز در مشهدمقدس اینک حضور دارند.

بیش از 365000 زائر پیاده وارد مشهدمقدس شدند

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: 89 هزار و 183 زائر پیاده از شب گذشته تا ساعت 10 صبح امروز وارد مشهدمقدس شده‌اند تا در مراسم پایانی سالروز شهادت امام رضا(ع) که در بارگاه منور رضوی در حال برگزاری است، حضور داشته باشند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع) بیان کرد: مجموع تعداد زائران پیاده مشرف شده به مشهدمقدس تاکنون به عدد 365 هزار و 716 زائر رسیده است.

رضایی گفت: در سه محور فرعی ورودی به مشهدمقدس اما همچنان شاهد تشرف زائران پیاده هستیم.

ترافیک در مسیرهای ورودی و خروجی مشهدالرضا(ع) پرحجم است

سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: همزمان با روز پایانی ماه صفر و ایام شهادت امام رضا(ع)، شاهد ترافیک پرحجم در مسیرهای ورودی و خروجی مشهدالرضا(ع) هستیم.

رئیس پلیس‌راه خراسان‌رضوی گفت: ترافیک خودروها در بزرگراه شهید شوشتری و ورودی جاده‌های چناران و فریمان به مشهد پرحجم و ترافیک نیمه سنگین است. 

امیدوار بیان کرد: همچنین به‌دلیل بارندگی‌های اخیر سطح جاده‌های استان لغزنده است و رانندگان باید موارد ایمنی را رعایت کنند.

حرم منور رضوی غرق در ماتم و عزاست؛ حضور دسته‌های عزاداری در بارگاه رضوی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مشهدالرضا(ع) در سالروز شهادت امام رضا(ع) غرق در ماتم و عزا است و دسته‌های متعدد عزاداری اینک در حرم منور رضوی حضور دارند.

از ساعت‌ها قبل تمامی مسیرهای منتهی به بارگاه منور رضوی مملو از حضور زائرانی است که از نقاط دور و نزدیک خود را به مشهدمقدس رسانده‌اند تا امروز و همزمان با روز پایانی ماه صفر را در جوار بارگاه منور رضوی باشند.

چهار محور و مسیر ورودی به حرم منور رضوی اینک مملو از حضور زائران است اما نظم و ترتیب خاصی در تشرف به خرم و بارگاه منور رضوی را شاهد هستیم.

زائران در قالب دسته‌های مختلف عزاداری در حال تشرف به حرم منور رضوی هستند تا در ظهر شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی حضور داشته باشند.

براساس آمارها حدود 10 هزار زائر غیرایرانی پیاده نیز از کشورهای مختلف و از طریق مرزهای شلمچه، مهران و چذابه به حرم منور رضوی مشرف شده‌اند تا در کنار قریب به 300 هزار زائر پیاده‌ای که تاکنون به مشهد آمده‌اند عزاداری این ایام را برپا دارند.

هیئت‏‌های عزادار هم که از نخستین دقایق بامداد امروز عزاداری خود را در خیابان‌های منتهی به حرم آغاز کرده‏‌اند؛ با ورود به حرم رضوی در صفوف متحد با زبان و لهجه‎های مختلف در مصیبت عزای مولای خود به عزاداری پرداخته و در غم شهادت امام خویش می‏‌گریند و بر سرو سینه می‌زنند و روضه عاشقی می‏‌خوانند.

به مناسبت شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) تعداد زیادی از هیئات مذهبی از سراسر کشور در حالی که پرچم مزین به نام مبارک حضرت رضا(ع) را بر دست داشتند، پس از عزاداری در خیابان‏‌های منتهی به حرم مطهر و اقامه نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی حرم امام رضا(ع) حضور یافتند.‌

276 هزار زائر پیاده رضوی وارد مشهدالرضا(ع) شدند

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به آخرین آمار زائران پیاده ورودی به مشهدالرضا(ع) اظهار داشت: تعداد 276 هزار و 533 زائر پیاده تاکنون به مشهدمقدس وارد شده‌‌اند.

وی افزود: همچنان در مسیرهای قوچان، جاده سیمان،دروی، انتهای بلوار وکیل آباد، فردوسی و آخر طبرسی شاهد حضور و تردد زائران پیاده به سمت مشهد هستیم.

مشهدی‌ها در مهمان نوازی از زائران پیاده سنگ تمام گذاشتند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مشهدی‌ها پرده دیگری از نمایش مهمان نوازی را این روزها در حال اجرا هستند و در مهمان نوازی از زائران پیاده امام رضا(ع) سنگ تمام گذاشته‌‌اند.

در این میان اما فقط استفاده از طرفیت‌های رسمی برای اسکان نیست که مورد استفاده قرار گرفته بلکه خود مشهدی‌ها نیز شخصا وارد شده‌اند و ظرفیت‌های اسکان خانگی را در اختیار زائران قرار می‌دهند که در فیلم زیر شاهد جلوه‌ای از این مهمان نوازی هستید:

 

 

غبارزدایی از خاک کفش زائران پیاده؛ اینجا عشق به زائران موج می‌زند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، اصلا مهم نیست که شغل و حرفه‌ات چیست و چه خدمتی می‌توانی بکنی؛ مهم این است که در صحنه حضور داشته باشی و با تمام توانت به زائران علی ابن موسی الرضا(ع) خدمت کنی.

در فیلم زیر شاهد خدمت رسانی نوجوانی هستید که غبار از خاک کفش زائران حریم رضوی برمی‌دارد و از این طریق به زائران حضرتش در این ایام خدمت رسانی می‌کند:

 

 

شوق خادمیاری زائران پیاده رضوی پایان ندارد؛ لباس خدمت بر تن مشهدی‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، این روزها مشهد تب و تاب خاصی دارد و همه در حال خدمت به زائران بارگاه منور رضوی هستند و در این میان سن و سال اصلا مطرح نیست و هر کس تلاش دارد تا به اندازه توان خود به زائران بارگاه منور رضوی خدمت رسانی کند.

در این میان گروهی نیز به عنوان خادمیار در حال خدمت رسانی به زائران پیاده بارگاه منور رضوی در این ایام هستند که در فیلم زیر شاهد صحنه‌هایی دلنشین از روند این خدمت رسانی هستید:

 

 

انتهای پیام/ز 

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.