غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی، فعالیت های گلخانه ای و آبزی پروی اقتصادی ترین فعالیت در بخش کشاورزی به حساب می آید و از طرفی بیشرین میزان بهره وری در آب را دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، رونق بخش کشاورزی امروزه ظرفیت بالایی برای حل مشکلات عمده اقتصادی مردم از جمله بیکاری، رکود و تورم را دارد و یکی از اقتصادی ترین و بهره ور ترین فعالیت های کشاورزی در حال حاضر احداث گلخانه و آبزی پروری است.

 درباره سود آور بودن این فعالیت ها کافی است اشاره شود که بخش زیادی از محصولات گلخانه ای به کشورهای اطراف و دیگر کشور ها از جمله روسیه صادر می شود و با توجه افزایش قیمت ارز، سود سرشاری را نصیب تولید کنندگان کرده است.

این سود آوری در حالی فراهم شده است که این فعالیت ها مورد حمایت دولت است و تسهیلات ارزان قیمت 6 تا 14.5 درصد بانکی  دریافت می کنند. در صورتی که گلخانه ها و فعالیت های آبزی پروری در فضای شهرک های کشاورزی ایجاد شوند، اراضی ارزان قیمتی نیز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد. 

از آنجا که محصولات گلخانه ای را می توان  بر اساس نیاز بازارهای هدف در کشورهای دیگر تولید کرد، ممنوعتی برای صادرات ندارد و مشمول طرحهای تنظیم بازار دولت نیستند.  

تولید در فضای گلخانه ای یا کشت به اصطلاح عمودی، حجم زیادی از منابع آب کشور را نیز مصرف نمی کند زیرا بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی میزان مصرف آب در هر هکتار گلخانه مدرن کمتر از یک دهم آب مصرف شده در فضای باز مزرعه است و عملکرد تولید نیز تا 10 برابر افزایش می یابد.

270 هزار هکتار زمین در ایران مستعد گلخانه 

علی اشرف منصوری مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت شهرک های کشاورزی در گفت و  گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: در شهرک های کشاورزی می توان در سه حوزه فعالیت گلخانه ای، آبزی پروی و دام و طیور فعالیت کرد اما تمرکز این شرکت بیشتر در حوزه های گلخانه ها و آبزی پروری است.

وی  افزود: برای ایجاد شهرک های کشاورزی، در کل کشور مطالعه و استعدادیابی شد و بر این اساس بیش از 270 هزار هکتار از اراضی کشور مستعد ایجاد گلخانه شناخته شد. 

منصوری گفت: تا به امروز 6500 هکتار از این اراضی رسما به  سرمایه گذاران به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده است؛ اکثر این واگذاری ها در سال 97 و 98 بوده است به طوری که مجموع این رقم در سال های قبل کمتر از 600 هکتار بوده است. این  افزایش سطح نشان می دهد که شرایط برای متقاضیان آسان شده است و از طرفی مردم شرایط فعالیت در حوزه شیلات و گلخانه را اقتصادی دیدند و از این طرح ها استقبال کردند.

وی یا آورد شد که از 6500 هکتار واگذار شده،  هزار و 200 هکتار در حال تولید و ساخت واحدها  و مابقی نیز در حال اجرای زیر ساخت هستند.

مشکل انتقال آب، برق و گاز به شهرک‌ها؛ وزارتخانه‌های نیرو و نفت همکاری کنند

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی با بیان اینکه هر شهرک برای ایجاد، نیازمند خدمات آب، برق و گاز است که اگر آنها تامین نشود امکان فعالیت  کشاورزی  اقتصادی وجود ندارد گفت: باید توجه داشت که ارائه این خدمات تحت کنترل وزارتخانه های نیرو و نفت است و وزارت جهاد کشاورزی اختیاری در این ارتباط ندارد و لازم است این وزارتخانه ها برای اجرای طرح های مذکور در راستای سیاست های کلان کشور و اجرای برنامه های  اقتصادی  همکاری و تعجیل داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای صدور مجوز و انتقال آب، برق و گاز  به شهرک ها با مشکلاتی عمده ای مواجه هستیم امیدارویم با توجه به درک شرایط کشور و  اهمیت نام گذاری سال رونق تولید، این دستگاه ها همکاری بیشتری با وزارت جهاد کشاورزی و شرکت شهرک های کشاورزی داشته باشند.

منصوری گفت: درقانون  تنظیم بخشی از  مقررات دولت (2) به طور صریح  اشاره شده است که این دستگاه ها مکلف هستند خدمات مورد نیاز را تا درب شهرک های کشاورزی و صنعتی تامین کنند و سازمان برنامه و بودجه نیز باید منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد زیر ساخت شهرک های کشاورزی را تامین کند اما در مقام عمل این همکاری بصورت گسترده و  براساس ظرفیت های بوجود آمده  برای ایجاد شهرک های کشاورزی  وجود ندارد.   

وی اظهار داشت: در صورتی که دستگاه های ذی ربط همکاری لازم را داشته باشند در شهرک های کشاورزی می توانیم رونق اساسی را در بخش تولید و اشتغال ایجاد کنیم کما اینکه اکنون بخشی از این ظرفیت ها شکوفا شده است.

صدور یک‌روزه مجوزها در شهرک‌های کشاورزی

منصوری با بیان اینکه فرآیند صدور مجوزها در شهرک های کشاورزی کوتاه شده است گفت: متقاضیان فعالیت، در شهرک های کشاورزی نیازی به مجوز از  سازمان نظام مهندسی و انجام هزینه برای این امر ندارند و در صورت ارایه مدارک مورد نیاز در عرض یک روز می‌توانند، مجوزها را دریافت کنند، زیرا ما از قبل تمام استعلام های لازم را برای ایجاد شهرکها دریافت کرده ایم.

 رییس هیئت مدیره شرکت شهرک های کشاورزی گفت: مجوز عمده شهرک های کشاورزی در یک سال اخیر صادر شده وعمدتا  وارد فرآیند ساخت شده اند درحالی که پیش از این تعداد شهرک های کشاورزی محدود بوده است. 

منصوری ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده هیچ فعالیتی در حوزه کشاورزی به اندازه  واحد های گلخانه ای بهره وری در مصرف آب ندارد و اقتصادی نیست، به طوری که در فضای باز با یک لیر برثانیه آب، در هر هکتار به طور میانگین 30 تا 35 تن خیار تولید می شود در حالی که  فضای گلخانه ای با یک لیر برثانیه آب، در هر هکتار 700 تا 800  تن و در مواردی بیشتر خیار تولید خواهد شد. 

10 نفر اشتغال در هر هکتار

وی تصریح کرد:  با احداث گلخانه و ایجاد صنایع پیشین و پسین اشتغال زیادی در این شهرک‌ها ایجاد می‌شود؛ به طوری که در این شهرک‌ها به ازای هر هکتار 10 نفر اشتغالزایی مستقیم و به همین میزان اشتغال غیر‌مستقیم  ایجاد می‌شود؛ اگر نگران اشتغال در استانها هستیم باید به فعالیت‌های گلخانه‌ای و آبزی پروری بیشتر بپردازیم.

منصوری با بیان اینکه محصولات تولیدشده در فضای گلخانه بازارپسندی بالایی در داخل و خارج کشور دارند، گفت:  این محصولات ماندگاری، کیفیت بالا و قابلیت تولید در خارج از فصل دارند و این امر شرایط تجارت آنها را آسان کرده است.

کشت عمودی محصولات کشاورزی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر 450هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت سبزی و صیفی در فضای باز (مزرعه)  است که آب‌بری بالایی نیز دارند؛ اما بر اساس برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی باید به فضای گلخانه‌ای منتقل شوند؛ با این کار می‌توان  سبزی کاشته شده در فضای باز را در کمتر از 10درصد سطح موجود در فضای متراکم تولید نمود.

 وی با بیان اینکه در شهرک‌های کشاورزی تمام زنجیره‌های تولید در نظر گرفته شده است،گفت: فرآیند بسته‌بندی، سردخانه، تأمین نهاده‌ها و بازرگانی در شهرک‌ها دیده شده است.

فعالیت‌های آبزی‌پروی در شهرک‌های کشاورزی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: بیشتر تمرکز این شهرک‌های کشاورزی در حوزه آبزی‌پروری، فعالیت برای پرورش ماهی در قفس در دریا و تولید ماهی و میگو در سواحل خلیج فارس و دریای خزر است.

وی افزود: به‌طور مثال یکی از این شهرک‌ها در هرمزگان به تولید میگو با 13هزار هکتار عرصه اختصاص یافته است و معادل کل تولید میگوی کشور را بازتولید خواهد کرد.   

منصوری در پاسخ به اینکه کسانی که در شهرک‌های کشاورزی فعالیت می‌کنند چه شرایطی باید داشته باشند، گفت: جذب سرمایه‌گذاران در شهرک‌های کشاورزی برای گلخانه، آبزیان و دام و طیور بر اساس فراخوان‌های صورت گرفته، انجام می‌شود و اهلیت این افراد از لحاظ توان مالی و شرایط فنی تولید، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: بعد از اینکه اهلیت افراد مورد تأیید قرار گرفت، اراضی به‌صورت اجاره به شرط تملیک سه‌ساله، به افراد واگذار می‌شود و بعد از اینکه طرح به بهره‌برداری رسید، معمولاً سند مالکیت به نام متقاضی صادر خواهد شد. 

منصوری با بیان اینکه قیمت اراضی که به سرمایه‌گذاران واگذار  می‌شود قیمت مقرون به‌صرفه‌ای نیست، خاطرنشان کرد: در صورتی که کسی به تعهدات خود عمل نکرد، عرصه وی یک روزه خلع‌ید می‌شود و اجازه تغییر کاربری و تخلف به افراد در شهرک‌های کشاورزی داده نمی‌شود.

وی افزود: در این طرح‌ها علاوه بر تأمین  اراضی، تسهیلات دیگری نیز نظیر انجام  مطالعات و طراحی و تسهیلاتی بانکی ارزان قیمت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

ارائه تسهیلات بانکی ارزان قیمت 

منصوری اظهار کرد: تسهیلات بانکی تأمین شده از محل تبصره 18 قانون بودجه، برای سرمایه‌گذاران در مناطق کمتر برخوردار 6درصد و در مناطق برخوردار 9درصد است و همچنین از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات 12درصدی برای مناطق کمتر برخوردار و برای مناطق برخوردار 14.5درصد در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: تسهیلات بر اساس نوع طرح ارائه می‌شود و سقفی برای ارائه تسهیلات وجود ندارد؛ اما  افراد متقاضی نیز در اجرای طرح‌های تولیدی باید 20درصد آورده داشته باشند.

وی در پاسخ به اینکه سرمایه‌گذاران خُرد نیز می‌توانند در شهرک‌های کشاورزی فعالیت داشته باشند، گفت: در شهرک‌های کشاورزی هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاران مختلف نداریم؛ به طوری که در برخی از طرح‌ها افراد با 150میلیون تومان آورده اولیه، فعالیت خود را آغاز و مابقی آن را تسهیلات بانکی ارزان قیمت دریافت کرده‌اند.

منصوری اظهار داشت: فارغ‌التحصیلان کشاورزی برای واگذاری طرح‌ها در اولویت هستند و واگذاری این طرح‌ها به سرمایه‌گذاران دیگر نیز در واقع فراهم نمودن زمینه برای اشتعال فارغ‌التحصیلان مرتبط خواهد بود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.

آبان 12, 1398

جای خالی گردوی بافت در اظهارات مدیران استانی در حضور سفرای کشورها!آیا شهرستان بافت غریبه است؟

یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
در صحبت های مدیران استان کرمان و در حضور سفرای سایر کشورها از هر محصولی در استان سخن به میان می آید غیر از گردوی بافت! آیا #گردو برای کشور ما نمی تواند محصول استراتژیک باشد؟؟ استان کرمان که رتبه دوم کشور در گردو را دارد نمی تواند گردو را به کشورهای دیگر معرفی…
شهریور 28, 1398
در کنار کمبود امکانات اطفای حریق

آتش سوزی جنگل های منطقه مزار و خبر شهرستان بافت مهار شد/کمبود امکانات اطفای حریق جنگل ها و مراتع در شهرستان بافت تا کی ادامه دارد!؟

آتش سوزی جنگل های مزار و خبر شهرستان بافت مهار شد
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
طلوع کرمان-آتش سوزی جنگل های مزار و خبر شهرستان بافت که ظهر امروز بیست و هشتم شهریور آغاز شده بود و به دلیل وزش باد گسترده تر می شد، پس از 6 ساعت تلاش نیروهای اطفای حریق و سایر ارگان های شهرستان بافت مهار شد اما این مطالبه که شهرستان های بافت و رابر نیاز به…
پسته
مهر 30, 1398
نماینده مردم سیرجان و بردسیر خبرداد؛

برگزاری جشنواره گلیم و پسته سیرجان با حضور سفرای کشورهای مختلف

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی خبر داد: جشنواره گلیم و پسته سیرجان با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی و سفرای کشورهای خارجی، ۸ آبان‌ماه در سیرجان برگزار خواهد شد.
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
شهباز حسن‌پور با تبیین ظرفیت گلیم و پسته در امر صادرات، گفت: جشنواره پسته و گلیم شهرستان سیرجان با هدف معرفی ظرفیت‌های شهرستان سیرجان در حوزه‌های صنایع دستی، گردشگری، صنعت و معدن است. وی با بیان این مطلب که جشنواره پسته و گلیم سیرجان برای نخستین بار برگزار… ادامه خبر