غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
گفت‌وگوی منتشر نشده تسنیم با مرحوم محمدباقر منصوری را می‌خوانید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مرحوم محمدباقر منصوری اردبیلی در شهر اردبیل و در خانواده مذهبی دیده به جهان گشود و مداحی را از سن 8 سالگی آغاز کرد. پدر بزرگ او مداح بود البته محمدباقر او را ندید بود اما اطرافیان به وی می‌گفتند: "تو به ایشان رفته‌ای". در دوران کودکی‌اش، مادرش او را به مجلس روضه می‌برد و در همان روضه‌های زنانه بود که محبت و عشق به  سیدالشهدا(ع) در دل این کودک 5 ساله بوجود آورد. متن پیش رو بخشی از گفت‌‌وگوی منتشر نشده خبرنگار تسنیم با "مرحوم محمدباقر منصوری" مداح و ذاکر با اخلاص سیدالشهدا(ع) است که بخشی از آن را می‌خوانیم.

به زودی متن و فیلم گفتگوی کامل رحوم منصوری در خبرگزاری تسنیم منتشر خواهد شد.

 

 

 بزرگترین آفت و آسیبی که می‌تواند مداح و ذاکر اهل بیت(ع) را از جایگاه و مقام معنوی خود دور کند، کدام است؟

شهرت و توجه به مسائل مادی و همچنین حسادت به یکدیگر از جمله آسیب‌هایی است که می‌تواند به مقام معنوی یک مداح آسیب بزند. در کلاس آموزش مداحی که برای انتقال تجربه حاضر می‌شوم، همواره این نکته را تاکید می‌کنم که سه مساله اساسی را باید افرادی که می‌خواهند به عرصه مداحی ورود پیدا کنند مورد توجه قرار دهند. اولین موضوع، تقوا است؛ مداحانی که می خواهند وارد عرصه مداحی شوند باید تقوا پیشه کنند. موضوع بعدی، تبعیت از استاد مجرب و در نهایت، ممارست و مطالعه زیاد است.  

* تا به حال به این  فکر کرده‌اید چگونه از دنیا خواهید رفت؟

 

 

 

 

 

* دوست دارید کجای این کره خاکی دفن شوید؟

تا به حال به این موضوع فکر نکردم.

* خودتان دوست دارید در کدام یک از اعتاب مقدسه دفن شوید. کربلا، وادی‌السلام و یا اماکن مقدس دیگر؟

قاعدتاً عشقم کربلاست اما در سرزمین کربلا دفن شدن لیاقت می‌خواهد.  

* اگر توفیق زیارت حضرت زهرا(س) در روز محشر نصیب شما شد. دوست دارید کدام یک از اشعارتان را محضر ایشان بخوانید؟

* شما از میان شخصیت‌های کربلا به حال کدام یک بیشتر غبطه می‌خورید؟

به غلام سیاه اباعبدالله(ع) غبطه می‌خورم. ظاهراً در روایات آمده ایشان به سیدالشهدا(ع) فرمودند اگر شهید شدم شما به بالین من نیایید، رنگ من سیاه است و بوی بدنم مناسب نیست امّا حضرت پس از اینکه او به شهادت رسید، به بالینش رفتند و همانطور که بر بالین فرزندشان حضرت علی اکبر(ع) آمده بودند به بالین این غلام رفتند. غبطه می‌خورم به حال این غلام سیاه. در روایت آمده به لطف و برکت سیدالشهدا(ع) هم چهره او  سفید شد و هم بوی بد بدن این غلام سیاه معطر به عطر و عنبر شد.

* تا به حال آرزویی داشتید که برآورده نشده باشد؟

آرزوی قلبی‌ام این است که به درجه رفیع پیرغلامی امام حسین (ع) برسم. البته هنوز به آن نرسیدم. می‌خواهم به اخلاصی که مورد نظر امام زمان(عج) است برسم. 

شادی روح ذاکر با اخلاص اهل‌بیت(ع) صلوات...

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.

آبان 12, 1398

جای خالی گردوی بافت در اظهارات مدیران استانی در حضور سفرای کشورها!آیا شهرستان بافت غریبه است؟

یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
در صحبت های مدیران استان کرمان و در حضور سفرای سایر کشورها از هر محصولی در استان سخن به میان می آید غیر از گردوی بافت! آیا #گردو برای کشور ما نمی تواند محصول استراتژیک باشد؟؟ استان کرمان که رتبه دوم کشور در گردو را دارد نمی تواند گردو را به کشورهای دیگر معرفی…
شهریور 28, 1398
در کنار کمبود امکانات اطفای حریق

آتش سوزی جنگل های منطقه مزار و خبر شهرستان بافت مهار شد/کمبود امکانات اطفای حریق جنگل ها و مراتع در شهرستان بافت تا کی ادامه دارد!؟

آتش سوزی جنگل های مزار و خبر شهرستان بافت مهار شد
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
طلوع کرمان-آتش سوزی جنگل های مزار و خبر شهرستان بافت که ظهر امروز بیست و هشتم شهریور آغاز شده بود و به دلیل وزش باد گسترده تر می شد، پس از 6 ساعت تلاش نیروهای اطفای حریق و سایر ارگان های شهرستان بافت مهار شد اما این مطالبه که شهرستان های بافت و رابر نیاز به…
پسته
مهر 30, 1398
نماینده مردم سیرجان و بردسیر خبرداد؛

برگزاری جشنواره گلیم و پسته سیرجان با حضور سفرای کشورهای مختلف

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی خبر داد: جشنواره گلیم و پسته سیرجان با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی و سفرای کشورهای خارجی، ۸ آبان‌ماه در سیرجان برگزار خواهد شد.
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
شهباز حسن‌پور با تبیین ظرفیت گلیم و پسته در امر صادرات، گفت: جشنواره پسته و گلیم شهرستان سیرجان با هدف معرفی ظرفیت‌های شهرستان سیرجان در حوزه‌های صنایع دستی، گردشگری، صنعت و معدن است. وی با بیان این مطلب که جشنواره پسته و گلیم سیرجان برای نخستین بار برگزار… ادامه خبر