رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: طرح کنترل بازار با عنوان "طه" با هدف ناامن کردن بازار برای تولیدکنندگان غیرمجاز و همچنین کنترل کیفیت کالاهایی که استاندارد اجباری دارند را اجرا می کنیم که در این راستا ۳۱۰ مورد بازرسی و ۱۱۰ نمونه مورد آزمایش قرار گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، "اسماعیل عاقلی" امروز ۱۵ مهرماه در نشست خبری به مناسبت هفته استاندارد اظهار کرد: با توجه به ضرورت های حوزه استاندارد و ترویج این فرهنگ، ۱۴ اکتبر مصادف با ۲۲ مهرماه روز جهانی استاندارد است که در ایران به هفته استاندارد (۱۶ تا ۲۲ مهرماه) نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی استاندارد با عنوان "استانداردهای ویدئویی خالق صحنه های جهانی" انتخاب شده، افزود: این شعار این ضرورت را می رساند استاندارد جدا از فعالیت در حوزه کالا، به سمت خدمات آمده که مشخص کند فیلم ها باید چه استاندارد و ضوابطی داشته باشد تا بتواند پیام ماندگاری را منتقل کند.

عاقلی با بیان اینکه در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بر افزایش پوشش استاندارد برای همه محصولات داخلی و ترویج آن تاکید شده است بیان کرد: همه کالاها مشمول استاندارد اجباری نیستند و از سوی دیگر استاندارد سطوح مختلف(کارخانه ای، انجمنی، ملی، منطقه ای و جهانی) دارد که سطح کارخانه ای سختگیرانه و سطح ملی حدود قابل قبولی از استاندارد را شامل می شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با اشاره به اینکه اجرای استاندارد اجباری و تشویقی است، گفت: نقش استاندارد در رونق تولید پررنگ است و با افزایش کیفیت و استانداردسازی، به رونق تولید و مصرف کالای داخلی کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد اجباری باید الزاما رعایت شده و در غیر این صورت برخورد و از تولید و عرضه کالا جلوگیری می کنیم، افزود: نظارت و بازرسی های مختلف از واحدهای تولیدی دارای علامت استاندارد داریم که باید آن واحد تولیدی نیز شرایط مناسب تولید را داشته باشد.

عاقلی با بیان اینکه توصیه ما به دریافت استانداردهای داوطلبانه و تشویقی است، عنوان کرد: استانداردسازی، صرفه جویی در منابع، انرژی و نیروی انسانی را به دنبال دارد و تولیدکننده می داند چه کالایی با چه ویژگی هایی تولید کند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد برای مصرف کننده اطمینان بخشی، مرغوبیت و دوام کالا را به دنبال دارد، تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد بسته حمایتی برای بهبود فضای کسب و کار دارد که کمک و ساز و کارهایی برای صادرات و واردات کالا و تشویق هایی در نظر گرفته است.

مدیرکل استاندارد استان کرمان اظهار کرد: سازمان ملی استاندارد ایجاد پژوهشگاه منطقه ای را دنبال می کند که طی ماه های اخیر در استان کرمان پژوهشگاه منطقه جنوبشرق با تمرکز بر محصولات باغی، کشاورزی، خودرو، صنایع کانی و غیرفلزی را دنبال کرده ایم و موافقت اولیه صورت گرفته است.

وی افزود: ساختار کنونی اداره کل استاندارد استان کرمان با توجه به ظرفیت های استان پاسخگو نیست و در ساختار کنونی ۸۰ پست سازمانی با سه اداره مصوب شهرستان داریم که به رییس سازمان پیشنهاداتی مبنی بر ایجاد اداره در همه شهرستان های استان داده ایم که ۲۷۷ پست سازمانی را شامل می شود و با توجه به قانون جدید سازمان که در سال ۹۶ تصویب شده قرار است ساختار بازنگری شود و امیدواریم به گونه ای کار شود که پاسخگوی نیاز فعلی و آینده استان باشیم.

عاقلی با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد ایران رتبه ۲۱ دنیا را دارد، گفت: سازمان جهانی استاندارد با توجه به شعار انتخاب شده هر ساله ویدئوهایی را انتخاب و منتشر می کند که امسال ویدئوی یک جوان ایرانی از زنجان ویدئوی برتر دنیا اعلام شده است.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با بیان اینکه در هفته استاندارد امسال ۱۸ واحد برتر ملی استاندارد در کشور معرفی می شوند که صنایع شیر پگاه کرمان یکی از این واحدهای نمونه است بیان کرد: ۴ هزار و ۶۱۷ نفر ساعت آموزش مدیران کنترل کیفی، ۴۸۶ بازرسی فنی در زمینه نظارت بر واحدهای تولیدی و خدماتی مشمول مقررات اجرایی و ۵۹۳ نمونه برداری آزمایشگاهی از جمله اقدامات اداره کل در یک سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۷۱ واحد تولیدی در استان کرمان مشمول استاندارد اجباری هستند، اظهار کرد: این فعالیت ها منجر به تعلیق ۶۱ پروانه استاندارد، ابطال ۷۱ پروانه، تمدید ۱۲۶ پروانه و صدور ۳۰ پروانه استاندارد جدید شده است.

عاقلی از صدور یک هزار و ۲۴۹ گواهینامه برای محموله های صادراتی و ۴۰۱ مجوز برای محموله های وارداتی در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: طرح کنترل بازار با عنوان "طه" با هدف ناامن کردن بازار برای تولیدکنندگان غیرمجاز و همچنین کنترل کیفیت کالاهایی که استاندارد اجباری دارند را اجرا می کنیم که در این راستا ۳۱۰ مورد بازرسی و ۱۱۰ نمونه مورد آزمایش قرار گرفته شده است.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴ هزار و ۷۹۸ فروشگاه بازرسی و ۷۴۷ مورد نمونه برداری شد که ۶۳۱ مورد مطابقت و ۱۱۶ مورد عدم انطباق وجود داشت افزود: همچنین در کنترل بازار به چهار مورد جعل علامت استاندارد برخورد کردیم.

عاقلی در پایان خاطر نشان کرد: یک هزار قلم کالا مشمول استاندارد اجباری است در حالی که که شاید واحدهای تولیدی یک صد هزار قلم کالا تولید می کنند.

انتهای پیام

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.