رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
رسانه‌های عراقی از معرفی فالح الفیاض به‌عنوان نامزد تصدی نخست‌وزیری عراق از سوی اعضای اصلی ائتلاف النصر خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراق گزارش دادند برخی رهبران سیاسی ائتلاف النصر، فالح الفیاض را برای نخست‌وزیری نامزد کردند.

بر اساس گزارش  السومریه، در بیانیه رهبران ائتلاف النصر آمده است: ما به‌عنوان رهبران و اعضای اصلی ائتلاف النصر، با اعتقاد به توانمندی‌های فالح الفیاض برای اجرای برنامه دولتی که خواسته‌های شهروندان را برآورده کند و با توجه به مقبولیت ملی گسترده‌ای که وی دارد، نامزدی‌اش برای تصدی نخست‌وزیری را اعلام می‌کنیم.

این بیانیه بر ضرورت اینکه دولت آتی، بیانگر آرمان‌ها و خواسته‌های مردم محروم در داشتن زندگی کریمانه و محیطی عاری از فساد و تأکیدی بر طرح ایجاد فضای سیاسی باشد که مبتنی بر معیار طایفه‌ای و سازوکارهای سهمیه‌بندی نباشد بلکه بر اصل مشارکت واقعی و مسئولیت‌پذیری همه باشد، تأکید کرده است.

اعلام نامزدی فالح الفیاض کمتر از 24 ساعت از تصمیم حیدر العبادی نخست وزیر عراق مبنی بر برکناری الفیاض از ریاست هیئت حشد شعبی و مشاوری امنیت ملی وی صورت گرفته است.

فالح الفیاض در یک نگاه:

فالح فیصل فهد الفیاض، متولد اول فوریه 1956 میلادی در شهر بغداد است، سیاستمدار 62ساله عراقی مدرک مهندسی برق خود را از دانشگاه موصل در سال 1977 میلادی دریافت کرد. وی مؤسس جنبش «عطاء» و رئیس آن است. وی ریاست حشد شعبی (نیروهای داوطلب مردمی) را در کارنامه خود دارد که روز پنجشنبه هشتم شهریور با تصمیم حیدر العبادی نخست وزیر عراق از ریاست حشد شعبی کنار گذاشته شد. الفیاض مشاور شورای امنیت ملی عراق هم به‌شمار می‌رفت که العبادی، هشتم شهریور او را از این سمت کنار گذاشت.

وی سابقه عضویت در حزب الدعوه الاسلامیه را هم در کارنامه خود دارد.

الفیاض با فرماندهی نیروهای داوطلب مردمی عراق موسوم به حشد شعبی کنار هادی العامری نقش بسزا و  تعیین‌کننده‌ای در پیروزی‌های بزرگ بر گروه تروریستی داعش و پاکسازی شهرها و روستاهای عراق از لوث این گروه ایفا کرده بود.

الفیاض در یازدهم ژانویه 2011 در دولت نوری المالکی به‌عنوان مشاور امنیت ملی عراق جای صفاء‌ الشیخ از رهبران حزب الدعوه را گرفته بود، الفیاض در سال 2014 به‌عنوان رئیس هیئت حشد شعبی در پی تشکیل این نیروهای مردمی و اعلام آن به‌عنوان یک مؤسسه رسمی دولت عراق تعیین شد.

انتهای پیام/*

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.