Search - JComments
جستجو در مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو در مطلب
جستجو در خبر خوان
جستجو - برچسب ها

حدود 17 درصد از باغات کشاورزی کشور در استان کرمان قرار دارد و از این حیث رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده و جایگاه ویژه‌ای در این حوزه دارد؛ میزان باغات پسته این استان، کرمان را به عنوان مهم‌ترین منطقه پسته کاری خاورمیانه و جهان مطرح کرده و از سوی دیگر رتبه اول سطح زیر کشت گردو کشور را دارد.

جایگاه کشوری و قابلیت‌های موجود استان در حوزه کشاورزی و صادرات این محصولات خاص و منحصر به فرد است با این وجود کشاورزان کرمانی این روزها حال خوشی ندارند و در شُک محصولات سرمازده خود هستند و در کنار افزایش بی‌سابقه نرخ نهادهای کشاورزان از جمله بذر، کود و سم حالا نمی‌دانند با خسارت وارد شده به محصول خود چه کنند و در این روزهای سخت تمام امیدشان به وعده‌های دلگرم کننده مسئولان است.

پانزدهم، شانزدهم و هفدهم فروردین ماه جاری بود که دمای هوا در برخی از نقاط شمال استان به زیر صفر درجه رسید و این مسئله باعث سرمازدگی محصولات باغی استان در 10 شهرستان شد به طوری که بین 10 تا 90 درصد در برخی از محصولات خسارت وارد شد.

یکی از کشاورزان پسته کار استان کرمان با بیان اینکه جوانه درختان پسته در فروردین ماه شکوفا شده و گرد افشانی آن باید انجام شود گفت: در همین زمان اگر بر اثر سرمازدگی شکوفه این درختان از بین برود کل محصول پسته نابود می‌شود.

وی با اشاره به سرمازدگی درختان پسته در نیمه فرودین ماه امسال در شمال استان بیان کرد: برخی کشاورزان بیمه بودند اما به دلیل گرانی محصول پسته بعید می‌دانم بیمه خسارت وارد شده را آن گونه که باید جبران کند.

یکی دیگر از کشاورزان خسارت دیده کرمانی نیز با بیان اینکه محصول پسته یک محصول صادراتی و ارزآور بوده و مصرف داخلی زیادی ندارد و عمده این محصول به دیگر کشورها صادر می‌شود گفت: در کنار این ارزآوری همین طور هم هزینه‌های کاشت و نگهداری این محصول مانند کود، سم، هزینه کارگر و ... آن گران است./خبرگزاری تسنیم

سایر خبرها

نوشتن دیدگاه

جدیدترین عناوین

یادداشت

Tramway
اسفند 03, 1399

از احداث قطارشهری ترموآ در شهر کرمان چه خبر؟

موضوع احداث قطار شهری کرمان با توجه به اهمیت این شهر از موضوعات مهم شهری این سال های کرمان بوده است
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
طلوع کرمان- در حالی شهرداری کرمان از رونمایی از 20 دستگاه اتوبوس درون شهری خبرداد که این شهر همچنان از ضعف حمل و نقل عمومی رنج می برد و مسیرهای زیادی در خلاء حمل و نقل شهری قرار… ادامه

خبرهای ویژه

zarif
ارديبهشت 08, 1400
یک بداخلاقی سیاسی

ظریف بزودی درباره کلیپ کوتاه منتشر شده صوتی صحبت خواهد کرد

ماجرای انتشار کلیپ صوتی مصاحبه ظریف با سعید لیلاز تحلیل گر برجسته اصلاح طلب، فضای خاصی را در کشور به وجود آورده است.
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
 طبق برخی خبرها دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران در پی حواشی اخیر ناشی از پخش یک کلیپ صوتی تقطیع شده که با هدف مشخص از سوی دشمنان خارجی در شبکه فارسی زبان وابسته به عربستان سعودی منتشر شد، بزودی… ادامه خبر

پیشخوان روزنامه ها