سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی که از دیروز جمعه وارد استان کرمان شده است، بعد از سفر به زرند در شمال استان، دیشب به بافت در غرب مرکز استان کرمان رفت و شب را آنجا ماند تا امروز (شنبه) صبح در نشست شورای اداری سه شهرستان مذکور شرکت کند.

khanduzi.jpg

فرمانداران این سه شهرستان و نیز نماینده مردم آنها در مجلس در حضور وزیر اقتصاد به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

فرماندار شهرستان بافت گفت: برای پرداخت تسهیلات خوداشتغالی تامین وثیقه بانکی یکی از مشکلات مردم است که درخواست داریم این مساله حل شود.

فرهاد آراسته افزود: شهرستان بافت، شهری علمی و فرهنگی که ۲۷۲ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار نفر از مردم منطقه در حوزه صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که نیاز به توجه بیشتری دارند، ادامه داد: شهرستان‌های رابر، بافت و ارزوئیه پایلوت کشوری اشتغال هستند و با توجه به پرورش مرغ و طیور در این منطقه درخواست تسهیلات به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان جهت احداث کشتارگاه در این شهرستان داریم.

ضرورت تخصیص اعتبارات بانکی

فرماندار رابر نیز در این نشست با اشاره به اینکه رابر یکی از شهرستان‌های تازه تاسیس استان کرمان است که شهدای زیادی تقدیم انقلاب کرده، افزود: روستای قنات ملک زادگاه سردار سلیمانی پایگاه مقاومت اسلامی است.
حسین آقا ملایی افزود: تخصیص اعتبارات بانکی برای اشتغال و وام ضروری، رسیدگی به دهک‌بندی یارانه‌های مردم، پیگیری سهام عدالت، تسریع در صدور مجوزهای کسب‌وکار و پرداخت تسهیلات مسکن روستایی از جمله درخواست‌های مردمی در رابر است.
وی با اشاره به پایلوت بودن شهرستان‌های رابر، بافت و ارزوئیه در طرح اشتغال شهید سلیمانی بیان کرد: با وجود برگزاری جلسات و قول‌های داده شده هنوز اقدام قابل توجهی در این زمینه در شهرستان رابر نشده است.

فرماندار رابر همچنین خواستار رسیدگی به مشکلات طرح دامدار کارت، پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ و احداث نیروگاه های مقیاس کوچک خورشیدی در رابر شد.

پیش‌بینی تسهیلات و اعتبارات برای سرمایه‌گذاران
فرماندار ارزوئیه نیز در این نشست اظهارداشت: شهرستان ارزوئیه دارای محرومیت زیادی است و هنوز در برخی روستاهای منطقه مردم در کپر زندگی می‌کنند که باید بگوییم زمان در ارزوئیه متوقف شده است.
رضا اسماعیل کاخ  ادامه داد: سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های خروج این شهرستان از وضعیت فعلی است و باید تسهیلات و اعتبارات برای سرمایه‌گذاران پیش‌بینی شود.
وی تصریح کرد: منطقه ارزوئیه گندم استان‌های کرمان و خراسان جنوبی را تامین می کند و باید نگاه ویژه‌ای به کشاورزی داشته باشیم؛ در بحث امهال وام‌های کشاورزی نیز وزارت اقتصاد و دارایی همکاری کند.

ضرورت احداث پتروشیمی و کارخانه گیاهان دارویی

صمدالله محمدی نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست افزود: بزرگترین پروژه‌ای که می تواند در آینده این منطقه(سه شهرستان) نقش موثر داشته باشد پتروشیمی است.

وی با اشاره به اینکه نبود زیرساخت عامل عقب ماندگی این منطقه است افزود: این موضوع را در این جمع کسانی بهتر می‌توانند ترسیم کنند که به نیکی کشور را می شناسند و همین جا از حضورشان صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم؛ خبرنگاران به علت علاقه‌ای که به مردم و خدمت دارند در معرفی خدمات  دولت  و معرفی مظلومیت های مردم همه جا حاضر  و بهترین مقایسه را می توانند داشته باشند.

محمدی با اشاره به ظرفیت‌های تولید گیاهان دارویی در سه منطقه بافت،رابر و ارزوئیه تصریح کرد:  از وزیر اقتصاد  می خواهیم کارخانه گیاهان دارویی که کلنگ آن به زمین زده شده است راه‌اندازی شود.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهاجرت ۵۰ درصدی مردم  این سه شهرستان  با ابراز نگرانی از این اتفاق خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد هستیم این سه شهرستان به وجود داشتن ظرفیت‌های بی‌نظیر مظلوم واقع شده‌اند.

 وی  با درخواست از وزیر اقتصاد  مبنی بر اینکه  سه هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این سه شهرستان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد  این سه هزار میلیارد تومان در اختیار پیمانکاران برای اشتغال پایدار و ۴۰ درصد به حوزه اشتغال خرد و خانگی قرار گیرد.

محمدی با اشاره به اینکه انتظار داریم از تنها کارخانه (فولاد)  شهرستان بافت حمایت لازم  انجام شود تصریح کرد: اموال تملیکی باید در اختیار کمیته امداد و جامعه هدف به منظور ارائه به خانواده نیازمند قرار داده شود.

وی گفت: در این سه شهرستان بیشترین ذخایر کرومیت و ۳۷ درصد گردو کشور تولید می‌شود اما متاسفانه با واقعیت خام فروشی در معادن و محصولات کشاورزی و دامی روبه رو هستیم.

به گزارش ایرنا وزیر اقتصاد بعدازظهر جمعه وارد شهر کرمان شد و پس از بازدید از چند طرح صنعتی و اقتصادی در نشست شورای اداری شهرستان های شمال استان واقع در زرند شرکت کرد./ایرنا

سایر خبرها

نوشتن دیدگاه

جدیدترین عناوین

یادداشت

hejab1.jpg
خرداد 30, 1402
وقتی برخی تسلیم وضع موجود می شوند!

نقدی جدی بر جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافت با محوریت حجاب که برگزار شد و ذکر چند نکته درباره موضوع جلسه که ضرورت دارد‌؛

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافت این هفته برگزار شد. جلسه ای که محتوای آن حاکی از تصور اشتباه برخی درباره موضوع حجاب بود
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
یادداشت سردبیر/طلوع کرمان- برخی مدیران حاضر در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافت از عدم(یا شاید کاهش) برخورد سلبی با بی حجابی و بدحجابی سخن گفتند و ضرورت کارفرهنگی گفتند و برخی… ادامه

خبرهای ویژه

marinus.jpg
خرداد 23, 1402
طبق اعلام یکی از مقامات باشگاه گل گهرسیرجان

مارینوس اوزونیدیس یونانی سرمربی جدید تیم فوتبال گل گهر سیرجان شد

یکی از مقامات باشگاه گل گهر سیرجان از به نتیجه رسیدن مذاکرات و قطعی شدن توافق این باشگاه با مارینوس اوزونیدیس سرمربی یونانی خبر داد و اعلام کرد که این سرمربی برای انعقاد قرارداد به‌زودی راهی ایران می‌شود.
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
این مقام باشگاه گل گهر سیرجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مارینوس اوزونیدیس سرمربی یونانی سابقه درخشانی در سال های گذشته دارد و هدایت تیم های مطرح آ.ا.ک آتن و پاناتیناکوس یونان را در کارنامه… ادامه خبر

پیشخوان روزنامه هاvtem news box

تحقق 90 درصدی اشتغال در حوزه صنایع دستی وگردشگری شهرستان بافت 

علی نجفی‌نژاد در این اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۰ نفر در حوزه گردشگری و مابقی نیز در حوزه صنایع‌دستی در سامانه اشتغال ثبت نام کرده‌اند.…
vtem news box

بازدید از بخش‌های مختلف بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) بافت  

 فرهاد آراسته فرماندار شهرستان بافت به همراه حجت الاسلام محمدزاده امام جمعه بافت، ضمن بازدید از بخش های درمانی، عیادت از بیماران بستری، با پزشکان، پرس…
vtem news box

بزرگترین رصدخانه جنوب شرق کشور در ساردوئیه(درب بهشت) جیرفت کلنگ زنی شد 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس گفت: «کلنگ ساخت رصدخانۀ سیدجمال‌الدین فاطمی به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین و بزرگترین رصدخانه‌های جنوب‌شرق کشور با کم…
vtem news box

دادستان شهرستان بافت از برخورد قاطع با اراذل و اوباش می گوید 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بافت گفت: در راستای ارتقای امنیت برخورد با اراذل و اوباش در این شهرستان تشدید و هرگونه تخفیف برای آنها لغو می شود. حمید…